Видях огромното небе, и погледа прекрасен на лишените от всичко.” (П. Елюар) „На всяко създание му подхождат още няколко други живота.” (А. Рембо) „В цъфтежа е целта!” (Е. Дикинсън)

Завръщане в магията на Добърско / документален филм

Документален филм за колоритното и историческо 
село Добърско в полите на Рила планина, България.
__________________
Макар и непознато за мнозина, разложкото село Добърско е пленително, слънчево през лятото и уютно през зимата място, сгушено в полите на Рила, за чиито пътеки и прелести е удобен изходен пункт. В същото време малко селца в България могат да съперничат по богатство на историческото минало на Добърско.
С това село е свързан особено важен момент от историята на Първото българско царство. Легенда разказва, че първите заселници в Добърско били ослепените след битката при Беласица през 1014 година войници на цар Самуил. Те дошли в района, за да намерят изцеление от лечебната вода, която извира тук. Местните хора днес твърдят, че с тази вода е лекувал очите си и Свети Климент Охридски, създателят на кирилицата.
В близост до извора през 1614 година е построена църква, която днес е включена под № 3 в списъка на 100-те национални туристически обекта на България. Храмът „Свети Теодор Тирон и Свети Тодор Стратилат” е неповторил, заради своите икони и стенописи. Образите на светци и библейски сцени в скромната инак църквица са 460 - нещо невиждано на друго място, като се има предвид малката площ,  върху която са разположени. Сред тях е и будещото много коментари изображение на Иисус Христос в космически кораб. Стенописът официално представя сцената на Преображение Господне и е зографско решение за изобразяване на таворската светлина. Иконостасът пък е дело на прочутите майстори от дебърската художествена школа. Самата църква е имала връзка с Охридската книжовна школа и се намира на пътя от Рилския манастир за Света гора в Гърция, по който навремето е минал и отец Паисий Хилендарски, написал първата българска история.
През Възраждането Добърско било най-богатото село в района. Неговите търговци изкупували памука от Северна Гърция и го продавали в Австрия, Германия и Италия. Те били толкова богати, че откупвали свободата си и така в селото им на практика не е имало турско присъствие във вековете на робството.
Но за да видите прословутите добърските баби, за да чуете местните песни, за да се почерпите с хляб, мед и сол, трябва да си пуснете филма...
__________________
Сценарист и режисьор Стоян Радулов. Текста чете Стефан Младенов. Оператори Георги Маринов - Гопето и Питър Костов. Монтаж Татяна Михайлова. Звук Борислав Дрянков. Продуцент Георги Крумов. Телевизия Туризъм.

Няма коментари:

Публикуване на коментар