Видях огромното небе, и погледа прекрасен на лишените от всичко.” (П. Елюар) „На всяко създание му подхождат още няколко други живота.” (А. Рембо) „В цъфтежа е целта!” (Е. Дикинсън)

Поздравъ отъ Панагюрище. Винтиджъ во кратце

 „Поздравъ отъ Панагюрище“. Пощенска картичка. 1910 г.

Една от най-старите снимки с общ изглед от Панагюрище. Кадрото е от известния столичен фотограф Иван А. Карастоянов (1853-1922), който заедно с брат си Димитър тиражира масово пощенски картички с изгледи от България през първите десетилетия на ХХ век. И двамата са потомствени фотографи, синове на „майстора на светлописи“ и гравюри Анастас Карастоянов от Самоков (1822-1880), снимал Васил Левски, Стефан Караджа, Панайот Хитов, Ангел Кънчев, Ильо войвода и др., и внуци на известния някогашен издател и търговец на щампи Никола Карастоянов (1778-1874). 

§§§
В старите снимки и в някогашните пощенски картички миналото изглежда хем еднакво, хем различно, хем познато, хем непознато, но в повечето случаи – приятно и желано, даже романтично. Особено за любопитния пътешественик, който се интересува не само от местата, но и от времената, от хората, направили местата такива, каквито са днес. Прочее, това се отнася и за местния родолюбец. За тези, които знаят, и за тези, които не знаят своята история.
А какво ни разкриват уникалните и стари пощенски картички от някогашния град Панагюрище и красивата му околия, както и архивните кадри, потулени из прашасали албуми и отдавна пожълтели страници на книги и вестници...
Щрак.
В тях откриваме много исторически моменти, образите на интересни хора, както и отглас от градския облик – как са изглеждали улиците, събитията, хората, площадите, сградите, паметниците... В старите снимки са запечатани паметни места и моменти. Те са летопис и образ...
Още веднъж се уверяваме, че Панагюрище е възрожденски град, изпълнен с история и с духовни богатства и преизпълнен с поводи за гордост. Град – символ на родолюбие. Град с национална памет и самосъзнание. Със сигурност – заслужен център на Възраждането, но и на новата, модерна, съвременна България. Град, чиито хоризонти не свършват с Маньово бърдо, напротив – от там те само започват.
И всичко това идва от интересните образи, провокиращи разказите за любопитни истории, някои от които със сигурност ще откриете за себе си и за първи път.
Щрак.
За Панагюрище през годините са написани и издадени много, много книги – краезнанието тук е на особено високо ниво. Даже си имаме краеведческа награда – „Любородие“. Но ако историята е много обстойна в описанието на подробностите – изследователи като Атанас Сугарев, Лука Меченов, Руска Патърчанова, Панчо Шопов и Георги Гемеджиев са били
изключително прецизни в работата си – то снимките придават истинската плът на обекти и събития като летопис за определено време. Архитектурните планове и фотографии, например, са помогнали на поляците да възстановят Варшавското Старое миесто такова, каквото е било преди разрушаването му по време на Втората световна война. Ирландският писател Джеймс Джойс пък е казал, че описанието, което е направил на своя Дъблин, може да послужи за неговото изграждане наново, ако един ден бъде унищожен от бедствие или катаклизъм.
Така че и най-подробното описание вече е безценно с точното фотографско изображение. Пък и всяка снимка разчита на универсалния език на образа – той е разбираем за всеки.
Щрак.
В тази книга се случва дори нещо друго – образ от града, хубава снимка или изпипана картичка често провокират да се поинтересуваш за местата, хората и събитията, запечатани завинаги от фотографията. Получава се нещо като истинско търсене и отключване на точното визуално светлоописание на Панагюрище, на неговата визуална история. Не пълна, разбира се, но изключително интересна.
Настоящият том „Споменъ отъ Панагюрище“ всъщност е първа част от поредицата „Нашето Панагюрище, моите панагюрци“, посветена на оживялото минало от старите пощенски картички, архивните документи и важните дати на родния град. Един от томовете ще съдържа още очерци и фейлетони за съвременни, даровити и изявени в различни области на изкуството, науката, спорта, икономиката и обществото личности от Панагюрище, включително някои интервюта. В друг пък ще стигнем и до статии, подредени като изчерпателен празничен и исторически календар на Панагюрище с характер на енциклопедичен справочник и отново богат илюстративен материал.  За всичко това е ползван максимално широк кръг от източници. Около снимките и картичките в този том ще прочетете оригинални текстове или цитати с публицистичен, есеистичен и белетристичен характер, както и мемоаристика.
Изображенията, включени в текста, са около 350, някои от които – колажирани, а темите на историите са над 80, разпределени в четири тематични дяла. Текстовете са ориентирани към максимално широка аудитория, като идеята е да помогнат при изграждането на плътен бекграунд на историите за по-плътното им и аналитично възприемане.
Целта – да се получи любопитно четиво – визуално пътуване през времето – красноречив албум на епохата , на ХХ столетие в Панагюрище.
Щрак.
Повечето места от старите снимки, разбира се, вече са коренно променени. Улици и сгради са изчезнали. Докато други сякаш са останали недокоснати от годините. Хората от едновремешните снимки също са заминали в небитието, но много от тях са оставили като наследство делата си и така продължават да живеят зримо сред нас.
Пък и разчитайки историите около интересните кадри, често стигаме и до имена на големи и интересни личности – някои познати, докато други – никак. А знаем, че талантливите, дейни и работливи панагюрци, често първенци в своите области, са напарвили много... За съжаление, често не си даваме сметка колко много наистина е това и колко много наистина са те – до какви висини е стигал житейският път на някои от тях и какви приказни мечти са преследвали...
И тъй като към днешна дата сякаш не умеем да ценим себе си, а какво остава да оценим някой друг или нечии други дела, все пак трябва отнякъде да започнем.
Ние имаме възможността да стъпваме по вече изградени основи, по надградено над тези основи историческо, духовно, материално, обществено, семейно достойнство. Но виждаме, че не го ценим, не го дообогатяваме, не го доразвиваме, не го надграждаме. Което е повече от жалко. А по-лошото е, че в много от случаите просто сме го забравили.
Ние имаме къса памет. Не тачим достатъчно предците си, не помним заветите им, дори да стъпваме по тях ежедневно. Дори да ни бодат очите.
Щрак.
Още с появата си първите фотографи в България са наречени благозвучно и романтично с думата “светлописци”. Това наистина е точно определение, защото те с помощта на светлината и сянката са ни оставили неоценими подаръци за бързо прелитане през времето. Така получаваме важна информация, която трудно бихме събрали по друг начин. Много от тях са си давали и ясна сметка за значението на труда си и са подхождали с необходимото уважение – към себе си и към обектите, които са снимали. Кадрите, увековечени на фотографските им плаки, уж застинали и стопирали мига, днес са бъбриви свидетели на бурното движение на времето, на бесния бяг на техниката, на самата ни еволюция...
И разказват ли, разказват...
Щрак.

© Стоян Радулов, из увода на първия том на книгата "Поздравъ отъ Панагюрище"

(Книгата се продава в системата на Български книжици. Както и в книжарниците на Панагюрищще.)


Изглед от местността Кладенчето край Панагюрище. 14 апр. 1913 г.
Държавен архив – Хасково, фонд 714К, опис 1, а.е. 75, л. 53
 И това кадро, заснето за пощенска картичка в размер 13/8 см, е тиражирано многократно от фирмата „Райко Белопитов и син“ през следващите години – има тираж и от 1927 г. Също – любим сюжет от Панагюрище от първата половина на ХХ век – „стъргалото” на гражданите, място за вечерни разходки, срещи и раздумка. Така пред очите ни оживява някакво Панагюрище, хем толкова различно от това, което е днес, хем близко и родно. И толкова често – удивително, изненадващо, спокойно, достолепно. Като тези две млади моми по-долу.

Още на: РЕТРО ПАНАГЮРИЩЕ във ФБ

Другите за мен и моите книги



"Най-удивителното в книгата "Пътуване към Акаша" е личността на автора Стоян Радулов. Такова усложнено мислене е неприсъщо на младостта, но то е показател за интелектуалното развитие на поколенията. В това можем да открием и надеждата, че глобалната бездуховност на днешния ден е само кратък период в историята на човечеството."
(Красимира Василева - M`Бай) / Към книгата "Пътуване към Акаша"
  
"Поетът, „Полировачът на кристали" Стоян Радулов е раним и нежен като своя двойник от тази, смея да твърдя, антологична лирическа творба. Затова нека го обичаме и го приемаме такъв, какъвто е! Колкото и да е различен от нас.
И нека Ерато и нейно величество Фотография да бдят над него!"
  
"Книгата "Черно на бяло" е голяма. Защото те води към теб самия. Защото е път... Зарядът, който носи поезията на Стоян, е на (у)зряла меланхолия. Сочна и оставяща усещането за достатъчност... Тази книга е тъжна и нежна... И категорична. Като край. Но и някак свети нейната тъга. Започнал си да четеш страниците един, а ги завършваш друг... Това е книга на щастието. Щастието по Стоян... И това е така ясно – като "черно на бяло". 
(Дарина Дечева)  / Към книгата "Черно на бяло"
  
"Трудовата му биография, гонеща тази на Мартин Идън, е поредното доказателство, че той е просто странна птица. Не му пука какво мислят хората за него, въпреки че приятелите му твърдят, че е лесно раним и често коравее напук."
(Томи Наплатанов)
  
"Удивително е, а може би всъщност закономерно, че тъкмо във време като нашето - скверно, непочтено и омерзително - все повече млади хора се насочват към поезията. Изглежда те търсят в поезията не само някакъв спасителен пристан, а я разглеждат като въздушен кораб, с който пътуват към други прекрасни и благродни светове. Очевидно такъв е и случаят със Стоян Радулов."
(Иван Гранитски)
  
"Остър ум, богата обща култура и невъздържано хаплив език – това е Стоян. От свитото и срамежливо момче, което бях срещнал някога в Зимната къща на Иван Станчев, не е останала никаква следа... Той май никога няма да престане да се бута между шамарите."
(Димитър Дънеков)
  
"Положителните качества на Стоян: обича да рискува; казва истината; пише интересно; обича Панагюрище. Отрицателните качества: не обича да рискува; иска да вярва, че всички човешки прояви тръгват само от добри чувства; нервак, но подреден; бързо прощава."
(Веселина Велчева)
  
"Стоян Радулов предлага "две в едно" чрез снимки и книги, поемайки (и плащайки) рисковете, които само здрав дух може да понесе. Пожелавам успех на него и още по-голяма точност на екипите, които увлича в своята игра. Защото потенциалът е „световен", но си струва да се състои и споделя точно тук, в родните - понякога прекалено глухи, друг път огласени от свръхгълчава - предели."
(Румен Спасов)
  
"Силно впечатлен съм от книгата на Стоян Радулов. „Поздравъ отъ Панагюрище” ни връща към историята на нашия град. Чудесните фотографии ни потапят в спомени, мечти и размисъл по нещо отминало, но същевременно близко и мило. Това е нашата памет и почит към предците ни."
  
"Ако за мен, която не съм виждала Панагюрище, нямам роднини там и за която Панагюрище е част от общата българска история (вярно – част от най-значимата българска история, но все пак не и от моята лична) тази книга е така поглъщаща, какво ли е усещането на панагюрци?!?
Благодаря на Стоян Радулов за това, че с книгата си „Поздравъ отъ Панагюрище“ ми създаде неочакван духовен празник!"
  
"Но кое е онова, което прави книгата на Стоян Радулов за Панагюрище много повече от албум със стари снимки и от поредното краеведско историографско описание на града? Отговорът е категоричен - журналистическият талант на автора да борави с кратките историографски форми. И още - в обичливия майсторлък, умението да организира и композира огромния масив от информация, трупан с десетилетия, като постави точните фотоизображения на точните места."
  
"Книгата на Стоян Радулов е животопис, изразена по своеобразен и оригинален начин с архивни картички и снимки - „паноптикум" на панагюрските забележителности и на местния жител. Тук той ни се явява във всичките му превъплъщения - патриархалноидиличен, ерудит, зевзек, предприемчив, подигравчия и какъв ли още не... Стоян Радулов успява да събере научно-историческия и белетристичния начин на изказ. В допълнение към него е сладкодумното и оригинално описание на „епизодите”, напълно в стила на панагюрската традиция. Същевременно под пласта на занимателното слово се крият жилите на истинско самородно „злато” с неизмерима ценност."
  
"Удивлявам се на упоритостта - а най-вече на любовта, - с която Стоян Радулов е издирвал стари пощенски картички и архивни документи, подреждал ги е, описвал е историята им, проучил е съдбата на интересни панагюрци... Това е някакво своеобразно просветление за личен дълг към миналото на Панагюрище и неговите строители. Това е кауза, обсебила Стоян Paдулов като насъщна и висша отговорност и освобождаваща като реализация."
  
"Стоян Радулов е напипал златна жила на своето/нашето нематериално Панагюрско съкровище и вече... изкопа два тома благородни исторически залежи! Това са светлописните (фотографски) словописи "Поздравъ от Панагюрище" - част 1 и 2. Затова няма как да не съм възторжена... Да му пожелаем лека ръка за продълженията... Рудникът е дълбок, работата, която го чака - египетска, но златото в неразкопаните пластове блести примамливо!"

Връзки / линкове: 






П Р О Ф И Л:
Стоян Радулов е човек на словото – през последните близо 30 години се реализира в сферата на медиите и средствата за масова комуникация, автор е на хиляди публицистични материали и статии – минал през всяко стъпало и всяко разклонение на масмедията: репортер в информационна телеграфна агенция; репортер, автор и редактор в няколко периодични издания, вкл. главен редактор на регионалния вестник („Време 2001“); автор, редактор и режисьор в телевизията (с над 100 документални филма – 4 от които посветени специално на Панагюрище и на панагюрския край, както и на стотици клипове), продуцент, отговорен редактор и програмен директор на различни документални, информационни и риалити тв формати, и на един тв канал („Телевизия Туризъм“ – TVT); създател и реализатор на медийни концепции: за печатни издания – политематични вестници и такива с културна насоченост; за интернет и социалните мрежи – информационни, туристически и търговски сайтове, блогове и др. Стоян Радулов работи едновременно над различни журналистически, филмови (документални и научно-популярни), литературни и фотографски проекти, някои от които в развитие. 
Автор е на пет книги – две от които (поредицата „Поздравъ отъ Панагюрище“, 2018 и 2020 г.) представляват документални изследвания за миналото на панагюрския край през погледа на старите фотографии. Същевременно Стоян Радулов е и редактор на десетки други авторски книги, документални изследвания и сборници с публицистика и мемоаристика. Автор е на фотоалбума „Панагюрище. Земята на Април 1876-та“ (2006 г.), на фотоизложбата „Спомен за присъствие“ и е издател на колекция ретро-картички с изгледи от града (2018 г.).  Носител е на няколко литературни приза, сред тях – II награда на Литературен конкурс „Стоян Дринов“ (1997) за стихотворението „Червено“, II награда на Литературен конкурс „Априлски камбани“ (2016) за стихотворението „Април“, на грамоти-плакети от „Асарел-Медет“ АД и Фондация „Съкровищата на Панагирик“ за приноса му в културната традиция на Панагюрище и т.н.
Стоян Радулов в момента е главен и програмен редактор на Телевизия Туризъм (ТVT), основен автор на www.see.bg и всички останали кросмедия проекти на създателя и линеен доставчик на телевизионно съдържание. Едновременно с това е автор и колумнист на свободна практика за няколко електронни, информационни сайта и издания.
Стоян Радулов е сред съучредителите на Литературен клуб „Виделина“ в Панагюрище на 24 февруари 2000 г., заедно с Красимира Василева - М’Бай, Румяна Йонкова, Димитър Дънеков, Томи Наплатанов, Лиляна Ерова, Павлина Вайсилова, Анна Финджикова и др, съосновател е на културния кръг „Чат-пат“, първи и единствен главен редактор на неговите издания – хартиеният, хумористичен вестник „Чат-пат“ и електронния му вариант – chat-pat-literatura.blogspot.
Стоян Радулов участва и в няколко доброволчески инициативи. В периода 2002-2004 г. организира и реализира сътрудничество между в. „Време 2001“ и  МКБППНМ в Община Панагюрище за публична превантивна дейност, свързана с ограничаването на противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. През годините 2005 и 2006-та е сред активистите за основаване и работа с младежи на обществени начала в Неправителствената организация „Младежки кръг Нов свят“ – Панагюрище.

Ж У Р Н А Л И С Т И Ч Е С К А   Д Е Й Н О С Т:
1997 – 2023:
  • 18 години (ноември 2007 – до момента) – отговорен и програмен редактор на „Телевизия Туризъм” ООД (TVT) – София. Автор на програмна схема, сценарист, режисьор и монтажист – кино.
  • 4 години (Май 2012 – Ноември 2015) – консултант, главен редактор съдържание, колумнист, автор и коментатор в Информационна агенция NoStop.bg, издател „Ти Медиа Груп“ ООД.
  • 3 години (юни 2009 – до декември 2012) – главен редактор, автор на текстове и фотографии  в туристическия портал bgizlet.com, издател „Български Излет“ ООД.
  • 15 година (ноември 2010 – до момента) – главен редактор и автор на тесктове за  www.see.bg, издател „Телевизия Туризъм” ООД.
  • 2 години (септ. 2004 - дек. 2006) – главен редактор на в. „Време 2001” – Панагюрище, изд. „Автоцар” ООД.
  • 7 години (ян. 1999 - дек. 2006) – репортер и фоторепортер във вестник “Време 2001” – Панагюрище, изд. „Автоцар” ООД.
  • 1 година (май 1998 – април 1999) – репортер последователно в столичните ежедневници „Нощен Труд“, „24 часа“ и „Новинар“. 
  • 7 месеца (окт. 1997 - апр. 1998) – репортер в Информационна агенция “Балкан” – София.

Б И Б Л И О Г Р А Ф И Я:
2000 – 2025:
"Пътуване към Акаша" (2000), поезия, автор – Стоян Радулов, ИК "Богианна", София. (Предговор - Иван Гранитски, послеслов - Красимира Василева-М`Бай, редактор - Боян Ангелов, художник - Зденек Хажни, Чехия)
"Мигове" (2004) сборник разкази, автор Иван Радулов, Панагюрище. Стоян Радулов - редакция и художествено оформление на корицата
"Абсолютно: Любов" (2005), поезия, автор Стоян Радулов - автор, издател ПК "Артисимо", Панагюрище. (Редактор Стоян Радулов, художник Мария Баджикчиян)
"Панагюрище. Земята на Април 1876" (2006), фотоалбум, автор Стоян Радулов. Издател Община Панагюрище (Съставителство, текстове, снимки, дизайн, фотография на корица и книжно тяло -  Стоян Радулов)
"Началото и краят на света" (2006), документална белетристика, автор от Димитър Дънеков, (Стоян Радулов – фотография, дизайн и оформление на книжно тяло и корица)
"Многоликата българка. Забележителни жени от Възраждането до наши дни" (2006) литературоведско изследване, автор от Катя Кузмова-Зографова, София (Стоян Радулов – редакция и обработка на илюстрациите)
“Любовен архив” (2007), публицистичен сборник, мемоаристика, автор от Катя Кузмова-Зографова, София (Стоян Радулов – продуцент, редактор на изданието и оформител на корицата и книжното тяло)
"През Джунглата на времето" (тритомна поредица) (2008-2010), документална белетристика, мемоаристика, автор – Димитър Дънеков. (Стоян Радулов - фотография, дизайн и оформление на кориците и на трите тома)
"Във вълшебната виделина на театъра. Хроника на сценичния живот в Панагюрище" (2015) документален сборник, мемоаристика, публицистика. Автори и съставители - Нина и Иван Радулови (Стоян Радулов – редакция на текста и художествено оформление на книжно тяло и корици)
"# 53 пъти Любов и други важни неща" (2017), поезия. Автор – Михаил Караиванов. Издател и печат ИК "Оборище" - Панагюрище. Стоян Радулов - редактор и рецензент, оформител на корица. Моника Димитрова - фотограф.
"Виделина" (2017) - юбилеен алманах на Литературен клуб "Виделина" към читалище "Виделина" в Панагюрище. Съставители – Стоян Радулов и  Мария Бегова. Издател: читалище "Виделина" – Панагюрище.
"Поздравъ отъ Панагюрище", том 1 (2018) сборник документалистика, публицистика, мемоаристика. Автор и съставител – Стоян Радулов. Книга, посветена на визуалната история на Панагрище. Издатели Община Панагюрище, "Ретро Панагюрище, печат ИК "Фабер" - Велико Търново.
"Поздравъ отъ Панагюрище", том 2 (2020), сборник документалистика, публицистика, мемоаристика. Автор и съставител – Стоян Радулов. Книга, посветена на визуалната история на Панагрище. Издатели Община Панагюрище, "Ретро Панагюрище, печат ИК "Фабер" - Велико Търново.
"И в мен покълва смисълът" (2020), поезия. Автор – Дима Дюлгярова. Стоян Радулов - инициатор, редактор и рецензент. Печат ИК "Фабер" - Велико Търново. Нина Истревска - коректор и снимка на корица.
"Черно на бяло" (2020), поетичен юбилеен сборник, автор - Стоян Радулов. Издател и печат ИК "Фабер" - Велико Търново. Автор на предговора и рецензент – Дарина Дечева, рецензенти – Георги Спасов и Тодор Каракашев, художник на корицата и илюстрации – Пепа Маркова.
"Михаил Маргаритов. Аз и моето поколение" (2022), документалистика, автор – Елена Димитрова. Издател и печат Университетско издателство "Св. Климент Охридски" - София. Второ преработено издание, 2019-2022. Стоян Радулов – редактор, рецензент, оформител на книжно тяло и корица. 
"От другата страна на стъклото" (2023) поезия, автор – Михаил Караиванов. Издател и печат ИК "Оборище" – Панагюрище. Стоян Радулов – редактор и рецензент. Теодора Димитрова - фотограф и оформление на корица. 
ПРЕДСТОЯЩИ КНИГИ:
"Добра като надежда" (2019-2025) – поетична антология, автор – Елена Димитрова. Стоян Радулов - съставител и редактор. Завършен ръкопис, пред издаване.
"Дописки от Панагюрище" (работно заглавие) (2024, 2025…) – документален сборник с публицистика и мемоаристика. Автор и съставител – Стоян Радулов. В процес на съставителство и редакция.
"Панагюрски релефи" (работно заглавие) (2024, 2025…) – публицистичен сборник, белетристика, мемоаристика. Автор и съставител – Стоян Радулов. В процес на съставителство и редакция.
"Писма от големия свят / Медитерански камъчета" (работни заглавия) (2024, 2025…) – сборник проза, белетристика, есеистика. В процес на авторство, съставителство и редакция.

Т В О Р Ч Е С К И   П Р О Е К Т И:
2000 – 2021:
УЧАСТИЕ В АРТ ХЕПЪНИНГ – Кавадарци, Македония, Младежки център и Фондация "Отворено общество" - Македония (2000) съвместно с художничката Лозена Муховска.
УЧАСТИЕ В ТВОРЧЕСКИ СРЕЩИ – Жребичко, България, (2004 и 2005) - хроника и фотографии.
ДИЗАЙН И ГРАФИЧНА КОНЦЕПЦИЯ на в. "Време 2001" - Панагюрище (2004-2006); на в. “Чат-пат” (2000-2005), издание на Литературен клуб “Виделина” – Панагюрище, на различни брошури и бюлетини.
ОРГАНИЗИРАНЕ, ПРОИЗВОДСТВО И ИЗЛЪЧВАНЕ на телевизионното предаване “Нетипично” по КТ “Астра-Пан” - Панагюрище (2005), съвместно с Радостина Кръстева-Гатева.
САМОСТОЯТЕЛНА ФОТОИЗЛОЖБА "Спомен за присъствие", първа авторска изложба художествени фотографии на Стоян Радулов, Галерия на Градски исторически музей – Панагюрище (2005), куратор Манол Панчовски.
ИЗДАТЕЛ на различни периодични издания – „Зона Младеж” (бюлетин на СНЦ „Младежки кръг „Нов свят”), в. „Чат-Пат”(издание за на Литературен клуб „Виделина”), „Свободно” (приложение на в. „Време 2001”), издател на календари, брошури, дипляни, картички, албуми и пр. (2005-2006)
ОФОРМЛЕНИЕ на плакат за обща художествена изложба в Народното събрание, София (2006).
УЧАСТИЕ В КОНКУРС от кампанията "Различията ни събират" на Евроцентър и интернет-портала Фото-култ (2006), финал - участие на изложба в Чешки културен център – София (2006).
КУРАТОР на фотографската изложба “Фотозографии и словорисунки” (2007), Основна зала на Музей “Земята и хората”, София; Галерия на Градски исторически музей – Панагюрище.
ПРЕДСТАВЯНЕ НА КНИГАТА (автор на сценарий / съпътстващи публикации) на Дарина Дечева "Дом от камъш" – Театър Дом-паметник - Панагюрище(2009)
УЧАСТИЕ В ЛИТЕРАТУРНА СРЕЩА – ЧЕТЕНЕ в Център за култура и дебат „Червената къща” – София (2009)
СЪЗДАТЕЛ и ОТГОВОРЕН РЕДАКТОР на сайта за литература и изкуство ЧАТ-ПАТ (от февруари 2012 до момента) и на ЧАТ-ПАТ: културни новини" (май 2012 - февруари 2021)
СЪЗДАТЕЛ на блога за пътешествия и туризъм МОЯТА ЗЕМЯ (2012)
СЪЗДАТЕЛ на страницата ЗА ПАНАГЮРИЩЕ С ЛЮБОВ във Facebook (ноември 2013 до момента)
ТВОРЧЕСКА СРЕЩА на ЛК "Виделина" и кръг "Чат-пат" – Доспат (2016)
ТВОРЧЕСКА СРЕЩА на ЛК "Виделина" и кръг "Чат-пат" – Дъждовница (2017)
СЪЗДАТЕЛ на страницата РЕТРО ПАНАГЮРИЩЕ във Facebook (ноември 2013 до момента)
ОРГАНИЗАТОР на самостоятелната изложба "ИЛЮСТРАЦИИ" на худ. Пепа Маркова в Джуджевата къща в Панагюрище (23 септември 2020)
ЗАСНЕМАНЕ И ВИДЕОМАНТАЖ на клипове по авторската книга ЧЕРНО НА БЯЛО, предназначени за социалните мрежи и Youtube (2020 и 2021)